Knižní upíři

15. ledna 2011 v 21:37 | Prue |  Mýtická stvoření
twilight
Upíři z twilight ságy.
Tyhle červenooké, někdy hnědooké, upíry zná asi každý. Já osobně k nim chovám velikou averzi. Sice si je paní Meyerová krásně vymyslela, ale sahají mi na ty klasické. Takže tito upíři vás ze všeho nejvíce dojmou svou krásou - vždy štíhlí, krásné vlasy, božský obličej, dokonalá vůně a kdoví co ještě. Tohle jsou první znaky, které u nich spozorujete. Dále pak jejich neobvyklou rychlost, sílu a postřehy. (Jako když Bella upustila jablko a Edward ho samozřejmě rychle chytil. Či při hrozící stráčce s autem ji sevřel v náručí a auto odstrčil -tím ukázal svou nadlidskou sílu i rychlost- který člověk by taky stihl ve zlomku vteřiny přeskočit parkoviště, že?) Dalším jejich znakem je blyštící se pokožka na slunci. Známá scéna jak si Edward sundává košili v kuželu světla, mě osobně teda moc pěkný v té chvíli nepřipadal. Za zmínění určitě stojí jejich schopnosti; dary, jak oni říkají. Čtení myšlenek, předpovídání budoucnosti, ochrané štíty, elektrické šoky, ovládání emocí, stopaři...the wampire diares
Upíři z Upířích deníků.
Tady u nich mě zaujala proměna. Jak se proměňují tihle upíři? Když si si Stefan vyměnil krev s Elenou a zárověň to udělal i Damon, stačilo to přesně na to, aby po zabití Eleny bylo o upíra víc. A taky že bylo. Když se měla utopit při pádu do řekky, stal se z ní upír místo toho, aby zemřela. Takže stačí si vyměnit dostatek krve s jiným upírem a pak se zabít. Zajímavé. Dále pak tito upíři ovládají Síly -každý nějak jinak- více či méně. Někteří se dokáží proměnit ve zvířata, ti nejlepší (třeba První) umí i podobu měnit; libovolně. Lidem nasadí do hlavy jakékoli myšlenky. Upijí z jejich krve nebo je rovnou zabijí. Musejí nosit talisman, proč? Bez něj by je slunce zničilo. To je jedna možnost jejich smrti. I probodnutí dřevěným kůlem je usmrtí. (teď si nějak nemůžu vzpomenout na další možnosti, teda jestli jsou)


Škola noci
Upíři ze Školy noci.
Jedni z nejodlišnějších upírů. Tak od začátku. Označí vás stopaři a vy máte najednou jen pár dní na to, aby jste se přemístili do Školy noci, jinak zemřete. Upíří mláďata mají půlměsíc na čele (ten značí to, že jste upír) světlunký, nevybarvený, zato dospělí mají safírové půlměsíce a tetování na ůzných částech těla. V průběhu studia na školi noci může vaše tělo proměnu kdykoliv odmítnout a vy umřete při vykašlávání obrovských proudů krve. Poteče vám z uší, nosu, úst,... Co je u nich novinkou, krev berou z krevní banky, protože ve většině případů napití přímo z člověka vede k otisku, což je mentální pouto mezi upírem a pokousaným někdy až v takovém rozsahu, že navzájem odhadnou své problémy, přání a místo pobytu. Také mají zvláštní pouto s kočkamy a uctívají svou vlastní bohyni Nyx. Pořádají různé rytuály a v jednotlivých školách mají velekněžky či kněžky. Stejně jako většina jiných upírů ovládají různé schopnosti, třeba živly nebo takové poločtení myšlenek. Lidé o těhle upírech vědí. Rychle jim rostou vlasy a nehty.


Dracula
Upíři jako Dracula.
Orlí nos, škaredí, staří ži mladí upíři jsou pro mě ti klasičtí. Žádné čtení myšlenek, "jen" síla, přeměna, ovládání myslí (krys, vlků,..). Draculu jsem si nechala nakonec, všiměte si, že to jde od mojich nejméně oblíbených až sem, k Vladovi. Jak se proti němu chránit? Česnek, česnek a česnek. Pomůžou vám také svaté hostie, které ale asi k tomuto účelu neseženete. Ale co je nejlepší, bílý den. Za dne se nemusíte bát, slunce vás ochrání. A kde přes den Dracula spinká? V rakvi s hlínou, která je nasáklá dávnou krví. Takže hlína z Transylvánie je pro něj přímo skvělá. Také si ji sebou veze a když mu ji "znesvětíte" (třeba pomocí hostií), nejspíš zemře. Musím, prostě musím, pdotknout něco o té knížce. Ruce bych utrhla těm hajzlíkům, co zkrátili původní Bramovu verzi. Já mám vyání z roku 1971 a je bohužel také zkrácené...


Tak tady jsou knižní upíři, určitě jich je víc, ale tohle jsou asi nejznámější. Navíc si nějak nemůžu vzpomenout, že bych četla nějaké jiné. Hlasujte v anketě :-)
 


Komentáře

1 Destiny Destiny | Web | 18. ledna 2011 v 16:11 | Reagovat

Mám ráda Twilight, ale Upíří deníky asi víc. Školu noci a Draculu noci jsem bohužel neměla šanci si přečíst :(
Napsala jsi to krásně, já mám upíry moc ráda (kecám miluju je♥). Nejraději mám knížní sérii o mladém upírovi Darren Shan :)

2 Prue Prue | Web | 18. ledna 2011 v 19:27 | Reagovat

[1]: o tom jsem slyšela :D ale nečetla bohužel :-) a ti upíři.... ♥♥♥

3 Amiss Amiss | Web | 8. října 2014 v 16:59 | Reagovat

Pěkné, taky mám raději ty 'klasické', staré upíry :)
A souhlasím s Destiny, upíři z Darrena Shana jsou podle mne ti nejpovedenější :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama